Kraniální ortézy

Poskytujeme výrobu a prodej kraniálních ortéz pro ortopedickou léčbu růstových deformit dětských hlaviček.

Léčba deformity dětské hlavičky 

Kraniální ortéza je speciální ortopedickou pomůckou, která se používá pro individuální remodelační léčbu růstové deformity dětské lebky.

Tyto ortézy se aplikují u kojenců, batolat a dětí se střední až velmi těžkou polohovou deformitou hlavičky. Principem kraniální ortézy je usměrňovat růst lebky ve zploštělých místech.

Konstrukci kraniální ortézy tvoří vnitřní pěnová výstelka a vnější plastová skořepina, která je lehká a tudíž nadměrně nezatěžuje dětskou hlavičku a krční páteř.

Poskytneme odborné protetické konzultace

Provedeme bezbolestný 3D scan hlavičky

Použití nejmodernějších dostupných technologií v oblasti remodelačních helmiček

Ortézu vyrobíme přesně na míru dítěte

Vyberete si atraktivní barevné provedení

Lehká konstrukce nezatěžuje krční páteř

Informace pro rodiče 

Možná jste si toho všimli při koupeli, při procházení kolem zrcadla nebo někdo z vašeho okolí se zmínil o nepravidelném tvaru hlavy vašeho dítěte.  Neobvyklý tvar hlavy bezpochyby vyvolává mnoho otázek, z nichž tou nejčastější je: „opravdu vidím to, co si myslím, že vidím?“.

Plagiocefální diagnóza vypadá velmi odlišně u každého dítěte, žádné dva případy nejsou zcela identické. Sledovat tvar hlavy vašeho dítěte můžete celkem z pěti úhlů, což vám pomůže lépe porozumět stavu vašeho dítěte a zvolit způsob léčby, který je pro něj nejvhodnější.

Pamatujte, že toto posouzení nemá nahradit hodnocení provedené lékařem. Je tedy potřeba si objednat termín a stav vašeho dítěte zkonzultovat.

Objednejte si termín návštěvy.

Co je plagiocefalie a brachycefalie? 

Plagiocefalie, někdy taky nazývaná jako „syndrom ploché hlavy“, je celkem běžný stav, kdy se dítěti vytvoří zploštělé místo na zadní části hlavy. Tato zploštělá místa jsou zapříčiněna několika faktory. Dětská lebka je velmi jemná a tlak všech povrchů, například postele nebo autosedačky, může způsobit zploštění.

Žádné dva případy nejsou zcela identické a je třeba je posuzovat individuálně.

Co je považováno za normální?

Jelikož rodiče s dítětem tráví mnoho času, je někdy obtížné rozeznat, že je něco v nepořádku. Začněme nejdříve tím, co je tedy považováno za normální.

Běžně je hlava asi o 1/3 delší, než je její šířka a vzadu zaoblená. Níže je uvedeno několik příkladů normálního tvaru hlavy 3měsíčního, 6měsíčního a 9měsíčního dítěte.

Věk: 3 měsíce

Protetika Malík Hradec Králové

Věk: 6 měsíců

Protetika Malík Hradec Králové

Věk: 9 měsíců

Protetika Malík Hradec Králové

Plagiocefalie v překladu znamená „zešikmená hlava“ (z řečtiny: plagio – šikmo, cephale – hlava). Tvar hlavy zeshora připomíná tvar rovnoběžníku. Rodiče a zdravotníci by se měli zaměřit na tyto znaky:

 • Hlava je na jedné straně plochá
 • Jedno ucho je více posunuté dopředu než druhé
 • Jedno oko je menší než druhé
 • Jedna tvář je plnější než druhá
 • Temeno hlavy není v rovině
 • Tvar hlavy při pohledu shora připomíná rovnoběžník

 

Plagiocefální tvary hlavy (od normálního po těžké)

Název brachycefalie vychází z latiny (brachy – krátká, cephaly – hlava). Zadní část hlavy je v tomto případě plochá, což způsobuje to, že je abnormálně široká a vysoká. Rodiče a zdravotníci by měli věnovat pozornost těmto znakům:

 • Hlava je abnormálně široká
 • Hlava je neobvykle vysoká
 • Zadní část hlavy je spíše plochá než zaoblená
 • Obličej je malý vzhledem k velikosti hlavy
 • Nejširší část hlavy je těsně nad ušima
 • Konce uší vyčnívají
 • Tvar hlavy shora připomíná lichoběžník

 

Brachycefální tvary hlavy (od normálního po těžké)

Jak jistě očekáváte, děti s brachycefalií a plagiocefalií sdílejí vlastnosti obou těchto abnormálních tvarů. V těchto případech je hlava neobvykle vysoká a široká a shora se podobá zkreslenému lichoběžníku. Tohle jsou typické znaky, kterých si můžete všimnout:

 • Kombinace znaků plagiocefalie a brachycefalie
 • Hlava je širší a vyšší než je obvyklé
 • Čelo je skloněné
 • Oči a uši vypadají nevyrovnané
 • Tvar hlavy připomíná zkreslený lichoběžník

 

Brachycefální a plagiocefální tvary hlavy (od normálního po těžké)

Objednejte si termín návštěvy.

Výroba kraniální ortézy na míru 

Kraniální ortézy vyrábíme vždy na míru hlavičky dětského pacienta. Pro zhotovení přesného modelu pořídíme 3D scan hlavičky, který je pro dítě nezávadný a naprosto bezbolestný.

Na základě prostorového modelu vyrobíme kraniální ortézu přesně na míru hlavičky a podle ortopedických požadavků.

MyCRO Band - 3D kraniální helma 

Když bude hlavička vašeho miminka potřebovat něco víc, aby řídila svůj růst, budete důvěřovat pouze ortéze, která se k vašemu vašemu miminku bude chovat stejně něžně jako vy. Existuje pouze jedno řešení – MyCRO Band od Ottobock. Díky mnohaleté spolupráci s firmou Ottobock, jsme jedinou firmou v ČR, která tuto jedinečnou ortézu může nabídnout.

Proces 3D skenování s vysokým rozlišením

Pro zajištění přesného tvarového obepnutí a funkce ortézy MyCRO Band je nutné vysoce kvalitní skenování s maximální přípustnou odchylkou 0,25 mm (0,01 “).

Je přizpůsobená vašemu děťátku.

Každá naše ortéza má jedinečný tvar vytvořený na základě objektivního 3D modelu přesné struktury lebky dítěte a pomocí nejmodernější technologie 3D tisku. Přesné postupy skenování, modelace v počítači a elastické zapínání umožní dokonalé přizpůsobení pro každou hlavičku, takže rodičům odpadají časově náročné návštěvy protetiky kvůli úpravě pěny.

Je to opravdová pohoda.

Otevřená konstrukce zakrývá na hlavičce dítěte jen nezbytné plochy, maximalizuje proudění vzduchu a snižuje diskomfort, který by mohl negativně ovlivnit přijmutí ortézy. Na rozdíl od objemných pěnových helmiček, které nelze zbavit nepříjemného odéru, můžete vnitřní polstrování MyCRO Band snadno vyprat a ortézu tak udržovat čistou a svěží.

Tak jednoduché to je.

Systém zapínání MySize™ představuje inovativní bioadaptivní design, který se přizpůsobí růstu vašeho miminka v průběhu léčby a minimalizuje tak potřebu častých úprav ortézy na klinice. Samorozpínací konstrukce udržuje ortézu pohodlně ve správné poloze po celou dobu nošení a automaticky se přizpůsobuje korekčnímu tvaru hlavičky.

Vyberte si správně. MyCRO Band

Inovativní, na míru přizpůsobená nízkoprofilová konstrukce činí z ortézy MyCRO Band jedinečnou alternativu současných pěnových helmiček a vytváří nový standard léčby pro kraniální remodelační terapii. Pokud vaše miminko potřebuje kraniální remodelační terapii, důvěřujte ortéze MyCRO Band, která představuje nejpokročilejší dostupnou technologii.

Lehčí, tenčí a pohodlnější než čekáte.

MyCRO Band je o 20 až 40 % lehčí a o 60 % tenčí než tradiční přilby. Helmičkoterapie bude pro Vaše miminko jako by jste mu dali plenku. 

Hravý a osobní dotek.

Vyberte barvu vnitřního polstrování a obrázkovou ikonu, která nejlépe odpovídá osobnosti vašeho dítěte. V nabídce jich máme kolem 40. Obrázek pak můžete vybarvit, nebo ho klidně nechat tak, jak je. 

Kontakty 

Zavolejte nám a domluvte si termín schůzky, 

na které se vám budou věnovat naši specialisté. Využijte našich služeb a nechte svému dítěti vyrobit individuální kraniální ortézu na míru.

ortotik-protetik,  specialista  remodelační ortézy

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
© 2024 Protetika Malík a spol., s.r.o. – všechna práva vyhrazena.

Otevírací doba 

Po:
Út – Čt:
Pá:

7:00 – 15:30
7:00 – 15:00
7:00 – 14:30

Po – Pá:

8:00 – 12:00
12:30 – 14:00

Po – Pá:

7:00 – 12:00
12:30 – 16:30

Naši partneři: